Co je normální, pokud jde o stárnutí (a co ne)

Co je normální, pokud jde o stárnutí (a co ne)

“Učíme je, jak identifikovat překážky v jejich životě a učinit je lépe ovladatelnými.” ”

Když se studenti ve Spectrum Works stanou sebevědomějšími při provádění konverzací a úkolů, nakonec se dostanou na skok k pracovní síle. Pro Ficon je to, že vidí pokrok studenta od vstupu do Spectrum Works až po odchod do zaměstnání, díky čemuž se její práce vyplatí – a konečně cítí, že je tam, kde má být.

Fotografie Ivana Bodena

Umožnění osobního růstu a finanční nezávislosti

“Všechno je to o nezávislosti,” říká Ficon. “Než sem přišli, většinou se spoléhali na svou rodinu.” Tady pracují s lidmi v továrně. Pracují s jinými lidmi v kanceláři než s jejich rodiči a získávají ten pocit nezávislosti. ”

A jak se dozvěděla, výhody Spectrum Works pro její studenty mohou být více než jen finanční.

“Je tu zejména jeden student,” říká Ficon. “V následujících směrech byl chudý.” Naklonil se. Zatáhl za nohy. Byl trochu vzpurný. Jeho neochota jít vpřed na začátku byla zničující. Ale stále jsem s ním chodil, skládal mu komplimenty a ukazoval mu, že mi na tom záleží. A věřte nebo ne, přišel a stal se mentorem pro ostatní studenty. A teď právě promoval. ”

Když Ficon u svých studentů vidí tento druh osobního růstu, inspiruje ji, aby pokračovala v tom, co dělá – a tento pocit naplnění jí pravděpodobně také prospěje. Studie publikovaná v Psychologické vědě v roce 2014 zjistila, že dospělí, kteří uvedli, že cítí silný smysl pro účel, trvale mají tendenci žít déle než ti, kteří ne. A tento smysl pro účel může pocházet z mnoha míst – užitečné zaměstnání, vzdělávací příležitost nebo vášnivý projekt. Ve Spectrum Works našel Ficon všechny tři.

Přizpůsobení a růst prostřednictvím komunikace

Jak tedy Ficon najde společnou řeč s novou generací studentů? Za všech okolností může být komunikační propast mezi osmdesátníkem a mladistvým nebo dvacetiletým široká. Když vezmete v úvahu, že se studenti ve Spectrum Works potýkají s komunikačními problémy, které jsou obvykle příznakem autismu, může být úkol zlepšit jejich sociální dovednosti výzvou.

“Většina studentů nemá sklon být příliš společenská,” říká Ficon. “Musíš vědět, jak jsi to v nich mohl zjistit.” U oběda většinou mluví o svých videohrách. Na některé z těchto věcí musíte být připraveni, abyste mohli zahájit konverzaci. Jakmile se naučí efektivněji komunikovat, ve své práci se mnohem lépe zlepší. ”

Ficon z těchto výměn pravděpodobně také těží, i když možná jiným způsobem než její studenti. Díky práci na pozici, která jí umožňuje komunikovat s nejrůznějšími lidmi, se Ficon aktivně zapojuje do své komunity a vyhýbá se osamělosti, která je běžná u starších jedinců.

Národní institut pro stárnutí uvádí, že samota je nejen spojena s vyšším rizikem onemocnění, jako jsou srdeční choroby, úzkost, deprese a Alzheimerova choroba, ale existuje také aktivně pozitivní korelace mezi sociální interakcí a zdravím.

Fotografie Ivana Bodena

Nikdy není pozdě se naučit novou dovednost

Ficon se také učí pár praktických dovedností od svých studentů.

“Neustále mě učí věci na počítači,” říká. “Vím, jak dělat základní věci, jako jsou listy aplikace Excel, ale některé děti vědí mnohem pokročilejší věci.” Učím se od nich každý den. ”

Vyzvat svůj mozek je důležitou součástí toho, abys zůstal mentálně bystrý jako senior – a jak každý, kdo někdy pomohl rodiči se smartphonem, ví, může to být rozhodně skvělý způsob, jak udržet mysl všech aktivních! Studie publikovaná v roce 2017 časopisem American Journal of Geriatric Psychology zjistila, že osvojení si nových dovedností v pozdějším věku, zejména těch souvisejících s technologiemi, může být užitečné při snižování nebo oddálení kognitivních změn souvisejících se stárnutím.

Aktivní život vede ke zdravému stárnutí

A v čem je podle Ficonu tajemství zdravého stárnutí? Možná to není překvapení, ale říká, že hodně vděčí za dietu, cvičení a aktivní pohyb ve své komunitě.

“Všechno s mírou,” říká. “Snažím se vyhýbat příliš velkému množství masa.” Ryby a saláty jím celkem dost. Jdu dvě míle v parku, když jsem schopen se tam dostat. O víkendech je tam cvičebna, kde bydlím, a já tam také chodím. Jsem společensky velmi aktivní. Jsem si velmi blízký se svou rodinou a aktivní ve své církvi. ”

Jak se rozhodnout, zda odejde do důchodu

Máme to tedy jako kultura špatně? Měli bychom plánovat odchod do důchodu ve věku 65 let, nebo bychom byli šťastnější a spokojenější, kdybychom neodešli do důchodu?

“Myslím, že každý se musí rozhodnout sám, co sleduje a co chce v tom věku dělat,” říká Ficon. “Ale také si myslím, že by lidé měli přemýšlet o tom, že to nějakým způsobem vrátí, zvláště pokud mají prostředky, jak přestat pracovat.” Takže ať už je jejich vášeň jakákoli, cokoli se v budoucnu snaží dělat nebo být pro někoho jiného, ​​doufám, že najdou způsob, jak každému něco vrátit. Mohu vás ujistit, že to bude obohacující zážitek. ”

Čas je její jediné omezení

Právě teď je jediným omezením Ficonova života čas. Ve věku 84 let neplánuje zůstat doma, dokud je schopná zůstat aktivní – a její zdravé návyky by měly zajistit, že bude moci dlouhodobě ovlivňovat životy lidí.

Přemýšlela někdy o odchodu do důchodu?

“Nikdy,” říká. “Miluji to, co dělám.” Naštěstí mohu změnit život svých studentů a budu v tom pokračovat, dokud nebudu mít pocit, že už to nedokážu. ”

Další hlášení od Laury McArdle.

Přihlaste se k odběru našeho zpravodaje o zdravém životě!

Nejnovější v oblasti zdraví seniorů

Jak technika pomáhá více lidem stárnout doma

Od aplikací přes úpravu prostředí až po platformy telemedicíny, díky technologiím je stárnutí na místě snazší a bezpečnější.

Od Debra Fulghum Bruce, PhD, 22. ledna 2020

Nový výzkum zjistil, že doplňky vitaminu D a vápníku mohou snížit riziko zlomenin

Metaanalýza naznačuje, že užívání samotného vitaminu D nemá žádný přínos v prevenci zlomenin.

Od Becky Upham 9. ledna 2020

Jak sdílení domů nabízí seniorům zdraví, finanční výhody

Celostátní programy poskytují společnost a podporu lidem, kteří se rozhodnou stárnout na místě nebo mají speciální potřeby.

Od Debra Fulghum Bruce, PhDS 27. září 2019

Jak dlouho mohu očekávat, že budu žít? Plus další často kladené dotazy týkající se délky života

V roce 1900 byla průměrná délka života ve Spojených státech 47,3 let; v roce 2017 to bylo 78. 6. Proto se tato čísla zvýšila, plus rady lékařských odborníků. . .

Od Becky Upham, 28. srpna 2019

Poptávka po vzestupu domácí zdravotní péče

Stárnoucí populace znamená větší potřebu služeb doma, ale sazby náhrad pojistného představují výzvu pro agentury a pečovatele.

Debra Fulghum Bruce, PhD 29. července 2019

Studie ukazuje, že Tai Chi a tanec prospívají mozku u starších dospělých

Cvičení, která zapojují mysl a tělo, zlepšují paměť a další měřítka kognitivních funkcí.

Od Becky Upham 20. prosince 2018

Tai Chi bije strečink a konvenční cvičení ke snížení rizika pádu u starších osob

Starověká praxe by mohla zachránit životy a desítky miliard dolarů v celostátních nákladech na zdravotní péči.

Od Becky Upham 14. září 2018

Mnoho starších dospělých může přeskočit doplňky vitaminu D a vápníku, říkají odborníci

Nová doporučení pracovní skupiny pro preventivní služby USA tvrdí, že cvičení má hodnotu, která zabrání pádům a zlomeninám.

Od Shari Roan 17. dubna 2018

PAD a vaše nohy

Lidé s onemocněním periferních tepen musí věnovat zvýšenou péči ochraně svých nohou a prstů. Vyzkoušejte tato odborná doporučení pro péči o nohy, abyste udrželi své. . .

Do 15. dubna 2013

Diskriminace je překážkou péče o Alzheimerovu a demenci, uvádí nová zpráva

Černošští a hispánští Američané jsou vystaveni vyššímu riziku demence než bílí Američané, ale mnozí věří, že mají nižší přístup k dobré lékařské péči, což je novinka. . .

Od Don Rauf, 5. března 2021 “

Udržování přátelství a společenská aktivita jsou důležitou součástí zdravého a šťastného stárnutí. Lucy Lambriex/

Stárnutí zahrnuje změny ve všech sférách života, od fyzické po mentální až po sociální, emocionální, sexuální a další. Některé z těchto změn můžete považovat za pozitivní a některé za negativní. Úkolem je maximalizovat dobré části stárnutí a podniknout proaktivní kroky k udržení svého zdraví a minimalizaci negativních aspektů.

Co je normální, pokud jde o stárnutí (a co ne)?

Vědět, jaké mentální a fyzické změny obvykle nastávají s věkem, je prvním krokem k ochraně vašeho zdraví. Zde jsou některé z běžnějších tělesných změn, které můžete očekávat:

Vaše kosti Kosti jsou podle Medline Plus tenčí a křehčí s věkem, protože ztrácejí hmotu nebo hustotu, což někdy vede k osteoporóze. Nízká kostní hmota zvyšuje riziko zlomenin kostí, včetně obratlů (kostí páteře), což může způsobit sklon těla a ztrátu výšky. Zatímco nízká kostní hmota a osteoporóza jsou častější u žen, mohou se vyskytnout i u mužů. Určitě si promluvte se svým lékařem o tom, co můžete udělat, abyste předešli osteoporóze. První známkou toho, že to máte, je často zlomená kost. Vaše srdce Jak stárnete, vaše velké tepny se stávají tužšími, což je stav zvaný arterioskleróza, což přispívá k vyššímu krevnímu tlaku. Stěny tepen mají také tendenci akumulovat nahromaděné tukové usazeniny, nazývané plaky, které také zpevňují a zužují tepny a snižují průtok krve do srdce. Nahromadění tukových depozit se nazývá ateroskleróza a nahromadění plaku v tepnách vedoucích k vašemu srdci je známé jako ischemická choroba srdeční a je hlavním rizikovým faktorem infarktu. I když ne všechny změny srdce a cév spojené se stárnutím lze kontrolovat, dodržování zdravé výživy a pravidelná fyzická aktivita mohou téměř vždy pomoci udržet vaše tepny a srdce déle zdravé. Váš mozek Je běžné, že lidé ve stáří pociťují mírné zapomnění a jejich schopnost zpracovávat nové informace nebo provádět více úkolů se může s věkem také zpomalovat, uvádí Centra pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC). Pokud však zmatek a problémy s pamětí přesahují příležitostný „seniorský okamžik“, není to normální a měli byste to nechat zkontrolovat lékařem. Můžete být v raných stádiích demence, ale můžete mít také léčitelný stav, který ovlivňuje váš mozek. Váš trávicí systém Jak stárnete, váš trávicí trakt se zpomaluje a nestahuje se tak často, jako když jste byli mladší, což může vést k zácpě, bolesti žaludku a pocitu nevolnosti. Mnoho léků také způsobuje nebo přispívá k zácpě. Aby se předešlo těmto zažívacím problémům, klinika Mayo doporučuje dodržovat dietu bohatou na vlákninu, pít hodně tekutin, udržovat se co nejaktivněji a ze všech sil zvládat stres. Vaše smysly Jak stárnete, můžete si všimnout, že vašich pět smyslů – sluch, zrak, chuť, vůně a hmat – není podle Medline Plus tak ostrý jako kdysi. Změny ve strukturách ucha vám mohou způsobit určitý stupeň ztráty sluchu a mohou také ovlivnit váš pocit rovnováhy. Ostrost vašeho vidění může být matná a možná budete potřebovat brýle na čtení. Díky snížení počtu chuťových pohárků můžete začít ztrácet smysl pro chuť. V důsledku toho vám příchutě nemusí připadat tak výrazné, ani tak živé. Váš čich se může s věkem oslabit v důsledku snížené produkce hlenu a ztráty nervových zakončení v nose. Můžete také zjistit, že vaše citlivost na dotek, bolest, tlak a vibrace je snížená – i když někteří lidé jsou citlivější na dotek kvůli ztenčení kůže. Vaše zuby a dásně Tuhá sklovina, která chrání vaše zuby před kazem, se může v průběhu let začít opotřebovávat, takže budete náchylní k tvorbě dutin. Podle Americké zubní asociace (ADA) se navíc nervy ve vašich zubech mohou s věkem zmenšovat, takže budete méně citliví na bolest a potenciálně oddálíte diagnózu dutin nebo prasklin na vnějším povrchu zubu. A podle článku publikovaného v červnu 2017 v časopise American Journal of Public Health má více než polovina lidí starších 65 let středně závažné nebo závažné onemocnění dásní; stejný článek uvádí, že přibližně 400 běžně používaných léků může způsobit sucho v ústech, což zvyšuje riziko onemocnění ústní dutiny. Vaše kůže Jak stárnete, vaše pokožka ztrácí svou pružnost a může se začít prohýbat a vrásčit. Čím více jste však svou pokožku chránili před poškozením sluncem a kouřením, když jste byli mladší, tím lépe bude vaše pokožka vypadat, jak budete starší. Americká akademie dermatologie doporučuje opalovací keto diet nakupujte online krém a zvlhčovač jako dva nejdůležitější produkty proti stárnutí, které byste měli používat. Nošení klobouku s okrajem také ochrání kůži na temeni a tváři. Začněte svou pokožku chránit hned, abyste předešli dalšímu poškození a snížili riziko rakoviny kůže. Vaše sexuální funkce Po menopauze, kdy se menstruace zastaví a hladina estrogenu klesá, dochází u mnoha žen k fyzickým změnám, včetně snížené vaginální lubrikace. Podle Severoamerické společnosti pro menopauzu mohou tyto změny také snížit váš sexuální apetit. U mužů je postupující věk často doprovázen erektilní dysfunkcí – ačkoli, jak zdůrazňuje Americká asociace sexuálního zdraví, toto není normální součást stárnutí a může to znamenat základní zdravotní problém nebo se může objevit jako vedlejší účinek léku. Naštěstí lze mnoho z těchto fyzických problémů snadno léčit nebo, pokud ne, vyhovět partnerům s otevřenou myslí, kteří jsou ochotni experimentovat.

Zatímco mnoho z těchto tělesných změn je přirozenou součástí stárnutí, nemusí vás zpomalovat. A co víc, můžete udělat mnoho pro ochranu svého těla a jeho udržení v co nejlepším zdraví.

Tipy redakce

How I Manage Wet AMD: Jeremy’s Story

Tento muž z Long Islandu je vděčný, že jeho mokrá AMD byla chycena dostatečně brzy na léčbu, která by pomohla zabránit ztrátě zraku. Tady je jeho příběh. … Zjistit více

10 kroků k dobrému stárnutí (a cítit se skvěle!)

V ideálním případě už budete celý život cvičit zdravé návyky. Ale i když jste to neudělali, nikdy není pozdě začít podnikat proaktivní kroky k udržení a dokonce zlepšení vašeho zdraví. Malé změny životního stylu mohou mít velký dopad a osvojení si dokonce i několika zde uvedených návyků vás uvede na správnou cestu:

1. Zůstaňte fyzicky aktivní pro zdravé tělo a mysl

Udržování fyzické aktivity může pomoci vyrovnat mnohé z účinků stárnutí. Podle Medline Plus pravidelné cvičení může zlepšit vaši rovnováhu, pomůže vám zůstat mobilní, zlepšit náladu snížením pocitů úzkosti a deprese a přispět k lepšímu kognitivnímu fungování. Je také důležitou součástí léčby některých chronických onemocnění, jako je cukrovka, srdeční choroby, vysoký krevní tlak, rakovina prsu a tlustého střeva a osteoporóza.

Jakékoli cvičení je lepší než žádné, říká CDC, který doporučuje 150 minut aerobní aktivity střední intenzity (jako je plavání nebo rychlá procházka) každý týden; dále to můžete rozdělit na 30 aktivních minut denně po dobu pěti dnů v týdnu.