Dlaczego mój okres jest taki lekki?

Dlaczego mój okres jest taki lekki?

Kilka czynników może zmienić przepływ menstruacyjny danej osoby i sprawić, że okres jest niezwykle lekki. Masa ciała, ćwiczenia i stres mogą powodować okresy światła, a wiedza o tym, dlaczego może być pomocne.

Okresy lżejsze niż zwykle nie są powodem do niepokoju. Ludzie często stwierdzają, że ich przepływ menstruacyjny różni się od miesiąca na miesiąc, a niektóre miesiące są po prostu lżejsze niż inne.

W niektórych przypadkach okres światła może być spowodowany stresem lub utratą masy ciała. Może również wskazywać na ciążę lub stan związany z hormonem.

Podobnie osoba może mieć plamienie lub kolorowe rozładowanie, które mylą przez pewien czas.

Czytaj dalej, aby dowiedzieć się o niektórych możliwych przyczynach okresów światła, jak je zidentyfikować, a kiedy skontaktować się z lekarzem.

Przyczyny okresu światła

Przepływ menstruacyjny każdej osoby jest dla nich indywidualny. Jest to normalne, aby ten przepływ jest różny co miesiąc, a może również zmieniać się z czasem. Na przykład okres osoby może stać się cięższy lub lżejszy w miarę starzenia się.

Niektóre możliwe przyczyny okresów światła obejmują następujące.

wiek

przepływ okresu Może się różnić przez całe życie osoby. Na przykład, gdy dana osoba rozpocznie okres, jej przepływy są zwykle lżejsze i mogą obejmować jedynie plamienie. Okresy stają się bardziej regularne, gdy osoba ma 20 i 30 lat.

Pod koniec lat 30. i 40. ludzie mogą rozwijać się cięższe i krótsze. Mogą również mieć miesiące bez okresów, a następnie mają cięższy okres później. Okresy często stają się lżejsze i bardziej nieregularne podczas okołomenopauzy.

Brak owulacji

Czasami osoba ma nieregularne okresy, ponieważ jej ciało nie uwalnia jaja. Jest to znane jako anowulacja i może prowadzić do lżejszych lub nieregularnych okresów.

Dodatkowo niektóre osoby mają pierwotną niewydolność jajników. Odnosi się to, gdy ich jajniki przestają działać poprawnie przed menopauzą.

Zmiany masy ciała

Osoby niedowagi lub szybko tracą dużą wagę, mogą zauważyć, że ich okresy są bardzo lekkie lub że całkowicie przestają. Ta zmiana zdarza się, ponieważ ich poziom tłuszczu tłuszczowego staje się zbyt niski, co może zatrzymać owulację.

Nadmierne ćwiczenia i zaburzenia odżywiania mogą również spowodować, że okresy danej osoby stają się lżejsze lub całkowicie zatrzymać.

ciąża ciąża

Podczas ciąży okresy osoby zwykle się kończą. Jednak ludzie mogą pomylić krwawienie implantacji przez okres świetlny. Jest to lekka ilość plam, które zdarza się, gdy jajo przyczepi się do podszewki macicy.

Jeśli dana osoba ma plamienie po pominiętym okresie, może chcieć wziąć udział w testach ciąży.

Warunki medyczne

Niektóre schorzenia, które wpływają na hormony danej osoby, mogą również wpływać na cykl menstruacyjny. Warunki te obejmują:

 • Dysfunkcja tarczycy
 • Zespół policystycznych jajników (PCOS)
 • Perimenopauza
 • Zespół Cushinga

stres

Przedłużone okresy stresu mogą wpływać na hormony organizmu, co może zakłócać regularny cykl menstruacyjny. Podejmowanie kroków w celu radzenia sobie ze stresem może pomóc w okresach powrócenia do normy.

Objawy okresu świetlnego

Większość okresów menstruacyjnych składa się z około 2–3 łyżek krwi.

Istnieje jednak szerokie różnorodność między osobami i może być trudne ustalenie, ile krwi faktycznie traci. . Mogą to zrobić, śledząc, ile tamponów lub podkładek używają, lub śledząc, ile krwi zbiera menstruacyjny kubek.

Poniżej wskazują okres światła:

 • okres krótszy niż zwykle dla indywidualnych
 • mniej zmian podkładki lub tamponu niż zwykle
 • Brak zwykle ciężkiego przepływu przez pierwsze 1–2 dni, ale spójny, lekki Flow
 • Krwawienie, które przypomina plamienie przez kilka dni zamiast stałego przepływu

Czasami okres światła może również powodować zmniejszenie objawów zespołu przedmiesiączkowego, takiego jak Zmniejszony ból pleców, skurcze macicy lub przesunięcia nastroju.

Okresy światła i kontrola urodzeń

Gdy dana osoba zaczyna stosować hormonalną kontrolę urodzeń, może zauważyć, że ich okresy stają się lżejsze.

To zmniejszenie przepływu krwi może być spowodowane tym, że dawki hormonalne w tabletkach antykoncepcyjnych są niskie i nie stymulują macicy w celu zbudowania grubej podszewki. W rezultacie osoba może mieć okres światła, ponieważ do zrzucania jest minimalna podszewka macicy.

Może to również wystąpić u osób stosujących hormonalne urządzenie wewnątrzmaciczne, implanty antykoncepcyjne lub wstrzyknięcie, ponieważ powodują one przerzedzenie dla Podszewka macicy.

Ludzie mogą doświadczyć pewnego początkowego plamienia między okresami, gdy hormony zaczynają pomóc regulować ich okresy.

W niektórych przypadkach lekarz może zalecić, aby ktoś z okresami światła przyjmuje Kontrola urodzeń w celu uregulowania ich cyklu. Niektóre rodzaje kontroli urodzeń zawierają hormony, które mogą pomóc cyklowi jednostki stać się bardziej spójne.

Czynniki ryzyka

Czasami osoby bez znanych czynników ryzyka mogą mieć okresy świetlne. Jednak niektóre czynniki zwiększają prawdopodobieństwo okresów światła.

Niektóre możliwe czynniki ryzyka dla okresu świetlnego obejmują:

 • Wiek: młodzi ludzie mają lżejsze okresy.
 • Karmienie piersią: Ten naturalny proces może opóźnić powrót okresów po porodzie lub prowadzić do lżejszych okresów, gdy ponownie uruchomi się.
 • Stres: Wysoki stres w czyimś życiu może wpływać na poziom hormonów w ich ciele.
 • PCOS: Niektóre warunki reprodukcyjne, takie jak PCOS, mogą wpływać na poziom hormonów i przepływ menstruacyjny.

Osoba https://harmoniqhealth.com/pl/ może chcieć porozmawiać z lekarzem na temat poszczególnych czynników ryzyka, które może wpływać na nasilenie ich okresów.

Kiedy skontaktować się z lekarzem

Posiadanie okresu światła zwykle nie jest powodem do niepokoju. Jeśli jednak ktoś ma konsekwentnie oświetlenie okresów lub zacznie całkowicie pomijać okresy, powinien porozmawiać z lekarzem.

Osoba powinna również skontaktować się z lekarzem, jeśli okres świetlny zbiega się z innymi objawami, które powodują obawy, takie jak obawy, takie jak obawy, takie jak obawy, takie jak obawy, takie jak troska Ból miednicy.

Podsumowanie

W większości przypadków okres światła nie jest powodem do niepokoju.

Kilka czynników – takich jak dieta, ćwiczenia, kontrola urodzeń pigułki i warunki zdrowotne – mogą powodować okres światła.

Najważniejsze jest to, że dana osoba słucha swojego ciała. Jeśli ktoś jest zaniepokojony czasem trwania menstruacyjnego przepływu krwi, powinien porozmawiać z lekarzem w celu wyjaśnienia i zapewnienia.

 • Blood/Hematology
 • ciąża/położnictwo
 • Zdrowie kobiet/ginekologia

Wiadomości medyczne mają dziś ścisłe wytyczne dotyczące pozyskiwania i czerpią tylko z recenzowanych badań, akademickich instytucji badawczych oraz czasopism medycznych i stowarzyszeń. Unikamy używania trzeciorzędowych odniesień. W każdym artykule łączymy podstawowe źródła – w tym badania, odniesienia naukowe i statystyki – a także wymieniamy je w sekcji zasobów na dole naszych artykułów. Możesz dowiedzieć się więcej o tym, jak upewniamy się, że nasza treść jest dokładna i aktualna, czytając naszą politykę redakcyjną.

Contents